Žena číslo jedna v odboji. Marie Kostková bojovala za války neuvěřitelně statečně, zapojila se i do Slovenského národního povstání

22. prosinec 2023

Zemřela na následky drsného mučení v koncentračním táboře v Seredi na sklonku druhé světové války. Za svého života ale Marie Kostková prokázala svou neuvěřitelnou statečnost mnohokrát. Byla členkou odbojové organizace v okolí své rodné obce, a zapojila se i do Slovenského národního povstání.

„Žena číslo jedna v odboji.” Tak nazývá regionální historik Ladislav Slámečka Marii Kostkovou, ženu z obce Návojná mezi Brumovem a Nedašovem, tedy přímo u československé hranice, jež se narodila na konci listopadu roku 1913.

Za druhé světové války se zapojila do odbojové organizace kapitána Stanislava Janečka Obrana národa a převáděla prchající vojáky právě přes Návojnou, Nedašov a Nedašovu Lhotu. Němci ji vypátrali a věznili v Hamburku, kde dostala tuberkulózu. Kostkové se však podařilo uprchnout.

Později nesmírně statečně bojovala také na Slovensku. Podle Slámečky stojí v kronice města Illava, že nejstatečnější byla právě česká partyzánka Kostková, která měla krýt palbou ústup celé jednotky a sama se následně probít přes množství nepřátel. Neměla přitom ani žádný střelecký výcvik.

Poslechněte si životní příběh Marie Kostkové.

autoři: Andrea Kratinová , David Jabůrek
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.